Leasing czy zakup samochodu na kredyt? Które rozwiązanie wybrać?

( 0 Głosów )
 
Utworzono: czwartek, 15, październik 2015 15:44

Wielu konsumentów ma świadomość istnienia leasingu, ale nie wie, że jest on dostępny dla wszystkich, nie tylko dla przedsiębiorców. Z tego też względu zdecydowana większość klientów indywidualnych sięga po pożyczki lub kredyty oferowane przez banki. Czy słusznie?

Zakup samochodu wiąże się na ogół z dużymi kosztami, zwłaszcza gdy mowa o pojeździe prosto z salonu. Większość osób zainteresowanych nabyciem lub zmianą auta mimo regularnego oszczędzania pieniędzy nie jest w stanie zgromadzić środków wystarczających do sfinansowania transakcji. W takiej sytuacji uważają one, że najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka kredytowa lub kredyt gotówkowy. Kalkulator, po który wówczas sięgają, pozwala na wstępne oszacowanie np. wysokości raty. Ale to nie jedyne rozwiązanie, które warto rozważyć.

Leasing, pożyczka czy kredyt?

Każda z wymienionych form umożliwia sfinansowanie zakupu pojazdu. Leasing jest jednak najsłabiej znany klientom indywidualnym w Polsce, bo wciąż dużą rolę odgrywa u nas poczucie własności. Trzeba też pamiętać, że raty leasingu są znacznie wyższe niż raty pożyczki czy kredytu gotówkowego. Dla klientów indywidualnych decydujących się na zakup nowego pojazdu znaczenie może mieć również to, że jego wartość w dniu wygaśnięcia umowy podpisanej z firmą leasingową będzie znacznie niższa niż w chwili jej podpisywania.

Z uwagi na powyższe minusy leasingu dużą popularnością wśród klientów indywidualnych cieszą się dobrze znane produkty bankowe – pożyczka gotówkowa i kredyt gotówkowy. Kalkulator, z którego klienci mogą skorzystać, by porównać koszty każdej z możliwości, skłania do wyboru pożyczki lub kredytu, a nie leasingu. By jednak zaciągnięcie zobowiązania w banku było korzystne, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zobowiązanie na przejrzystych zasadach

Podstawową kwestią jest oczywiście porównanie ofert dostępnych w bankach. Warto przy tym skoncentrować się wyłącznie na ofertach banków i z góry odrzucić propozycje np. parabanków czy firm zajmujących się udzielaniem pożyczek. Większość z nich nie podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego i tym samym jest mniej wiarygodna.

Zapoznając się wstępnie z ofertą banków, dobrze jest sprawdzić, czy pożyczka gotówkowa została szczegółowo opisana na stronach internetowych poszczególnych podmiotów. Nie każdy bank przywiązuje do tego wagę, a szkoda, bo dla klienta to bardzo ważne informacje, pozwalające np. porównać maksymalne okresy kredytowania.

Kwestia formalności

Niechęć klientów do formalności spowodowała, że wiele banków zrezygnowało z weryfikacji źródeł i dochodów potencjalnych kredytobiorców. Sprawdzają jedynie, czy wnioskodawca nie widnieje w jednej z baz zbierających dane o osobach zadłużonych. Czy w przypadku zakupu samochodu taka pożyczka gotówkowa może być dobrym rozwiązaniem?

Gdy bank musi ponieść większe ryzyko związane z udzieleniem pożyczki, chce się zabezpieczyć. Przykładem zabezpieczenia może być wyższe oprocentowanie. Ponieważ kwota pożyczki czy kredytu gotówkowego zaciąganego na zakup samochodu może być znaczna, dobrze postawić na bank, który zweryfikuje dochody i w zamian zaoferuje długi okres kredytowania i atrakcyjne oprocentowanie.

 

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij