Jedna polisa dla całej floty. Czy warto?

( 0 Głosów )
 
Utworzono: piątek, 08, maj 2015 13:45

Prowadzenie firmy, której podstawą działania są samochody nie jest proste. A im więcej aut we flocie, tym więcej komplikacji może się pojawić. Jedną z najważniejszych są ubezpieczenia, których koszt zależy m.in. od liczby szkód oraz wartości wypłaconych odszkodowań.

Wg przepisów prawa każde auto poruszające się po drogach publicznych musi mieć ubezpieczenie OC, obowiązek ten dotyczy także właścicieli firm transportowych i przewozowych, które są łakomym kąskiem dla firm ubezpieczeniowych – ze względu na ilość wykupionych polis.

 

Jednak właściciel firmy posiadający flotę pojazdów nie jest skazany na czasochłonne poszukiwanie najlepszych ofert i nie musi ubezpieczać każdego z aut z osobna. Najprościej jest udać się do biura pośrednictwa ubezpieczeń lub brokera ubezpieczeniowego. W placówkach tych można uzyskać pomoc i poradę w wyborze najkorzystniejszej oferty dla posiadanych aut. Wygodnym rozwiązaniem jest wtedy jednorazowe ubezpieczenie całej posiadanej floty, które może objąć OC, autocasco, NNW kierowcy oraz pasażerów, zieloną kartę, assistance, ubezpieczenie utraty wartości pojazdu (GAP), ubezpieczenie szyb, dodatkowego wyposażenia, pomoc prawną przy dochodzeniu odszkodowania. Kierując się wyborem ubezpieczyciela dla floty należy brać pod uwagę jego doświadczenie w obsłudze klientów wykorzystujących auta zarobkowo oraz przeznaczenie ubezpieczanych aut. Od tego będą zależały wysokości naliczanych składek. Ponadto ważna jest wielkość floty, ponieważ duża liczba ubezpieczanych jednorazowo aut pozwala na negocjację korzystnych stawek ubezpieczenia. Taką możliwość daje m.in. firma FleetsCompare, która w swojej ofercie ma ubezpieczenia dla różnego rodzaju flot, począwszy od przedsiębiorstw transportowych, przez floty pojazdów dostawczych aż do firm taksówkarskich. Jej oferta pozwala na płynne dopasowanie stawek i zakresu ubezpieczenia do potrzeb klienta. Ubezpieczenie wszystkich aut w jednej firmie, w ramach jednej polisy ułatwia także śledzenie zdarzeń i związanych z tym kosztów wypłacanych odszkodowań. Te informacje przydatne są w kalkulowaniu przyszłych składek.

Pomocne narzędzia, czyli technika w służbie bezpieczeństwa

Auta firmowe, częściej niż inne są narażone także na różne zdarzenia na drodze. Oprócz typowych kolizji wynikających z przyczyn losowych, użytkownicy aut firmowych narażeni są na sytuacje prowokowane przez osoby „zawodowo” zajmujące się wyłudzaniem odszkodowań za wypadki komunikacyjne. Szczególnie celem dla takich osób są kierowcy dużych aut ciężarowych, którzy z uwagi na masę i rozmiary użytkowanych pojazdów nie są w stanie reagować na różne sytuacje na drodze tak szybko jak użytkownicy aut osobowych. Pomocą dla nich są rejestratory wideo zainstalowane w takich autach. Pozwalają one na szybkie ustalenie winnego wypadku lub kolizji a uzyskane nagrania mogą być podstawą w sprawach odszkodowawczych. Rozwiązania techniczne oferowane przez firmę „Fleets Compare” umożliwiają jednoczesną rejestrację obrazu z czterech analogowych kamer wideo oraz dodatkowo z 2 kamer cyfrowych Full HD lub z 4 kamer cyfrowych HD i zapisywanie obrazu na pojemnym dysku twardym. Ponadto układ można tak skonfigurować tak, by oprócz obrazu nagrywał i synchronizował z obrazem dźwięki z otoczenia auta. Urządzenie to zaopatrzone jest ponadto w moduł GPS umożliwiający jednoznaczne określenie pozycji auta i system łączności komórkowej 3G/LTE pozwalający na szybkie przesyłanie zebranych informacji o ruchu pojazdu do centrali. Inne funkcje to m.in. rejestrowanie temperatury otoczenia i przyspieszenia auta (G-sensor) oraz rejestrowanie zebranych informacji na dodatkowym, zewnętrznym nośniku (karcie pamięci lub tzw. „czarnej skrzynce”). Dzięki temu, że rejestrowana jest sytuacja drogowa dookoła pojazdu oraz pozycja auta, można nie tylko wskazać winnego sytuacji na drodze, ale także, w wielu przypadkach zupełnie wykluczyć udział danego pojazdu w tym zdarzeniu.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij