Kupujesz samochód? Pamiętaj o ubezpieczeniach

( 0 Głosów )
 
Utworzono: wtorek, 25, listopad 2014 12:53

Posiadanie samochodu wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego. Podstawą jest polisa OC, ale firmy ubezpieczeniowe oferują znacznie szerszy pakiet ubezpieczeń. Jeżeli planujesz zakup samochodu, pamiętaj by w odpowiednim momencie go ubezpieczyć. Dzięki temu unikniesz finansowych niespodzianek w razie kolizji lub wypadku.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie regulowane przez polskie prawo. Każdy kierowca jest zobligowany do ubezpieczenia pojazdu, w ramach którego to firma ubezpieczeniowa zobowiązuje się do wypłacenia świadczenia poszkodowanym osobom trzecim w razie kolizji lub wypadku spowodowanego przez posiadacza polisy.

Jeżeli kupujesz samochód prosto z salonu, sprawa jest prosta – wybierasz jedną z wielu istniejących ofert na rynku. A co jeśli nabywasz auto używane? W tym przypadku musisz upewnić się, czy pojazd będący przedmiotem sprzedaży posiada aktualną polisę OC, a jeśli tak – jaki jest jej termin ważności. W przypadku aktualnego ubezpieczenia masz do wyboru dwie opcje: albo kontynuujesz polisę, albo wypowiadasz umowę i podpisujesz ją z nowym ubezpieczycielem.

Nieobowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne

O ile ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, tak ubezpieczenie AC czy NNW to ubezpieczenia dobrowolne. Oznacza to, że kierowca może, ale nie musi zdecydować się na taki wariant. Warto jednak go rozważyć, ponieważ polisa AC czy NNW oznacza dodatkową ochronę.

Ubezpieczenie AC (autocasco) to polisa, dzięki której właściciel pojazdu otrzymuje świadczenia w razie uszkodzenia samochodu po kolizji. W zależności od wybranej ochrony ubezpieczeniowej, firma ubezpieczeniowa może wypłacić świadczenie po kradzieży pojazdu czy jego uszkodzenia np. na skutek powodzi. Wybierając ubezpieczenie AC, należy dokładnie przeanalizować potrzebny zakres ochrony, ponieważ m.in. od niego zależeć będzie wysokość składki.

Ubezpieczenie NNW to polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. W jej ramach ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty świadczenia ubezpieczonemu kierowcy oraz jego pasażerom w razie wypadku drogowego.

Do nieobligatoryjnych ubezpieczeń komunikacyjnych zaliczyć można m.in. auto assistance, ubezpieczenie szyb, Zieloną Kartę.

Kalkulator OC AC online – oblicz składkę

Chcąc ubezpieczyć samochód na korzystnych warunkach, warto porównać oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Bez wychodzenia z domu zrobisz to, wykorzystując kalkulator OC AC online funkcjonujący, a dostępny na stronach internetowych ubezpieczycieli, np. Link4. Jest to praktyczne narzędzie, które na podstawie określonego algorytmu ustala wysokość stawki ubezpieczenia z uwzględnieniem ewentualnych zniżek lub zniżek. Podczas korzystania z kalkulatora i podając prawdziwe dane, można od razu podpisać umowę o wybrane ubezpieczenie OC i AC.

 

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij