Leasing jest starszy niż może się wydawać

( 0 Głosów )
 
Utworzono: czwartek, 30, październik 2014 16:34

Choć usługa leasingu może niektórym z nas wydawać się stosunkowo nowa, to w rzeczywistości ta forma finansowania znana była już w czasach starożytnych. Z leasingu korzystali Babilończycy, Egipcjanie, Grecy oraz Fenicjanie już kilka tysięcy lat temu. Transakcje leasingu realizowano niemal na całym świecie także w czasach nowożytnych. Wprawdzie leasingowanymi przedmiotami były wówczas zupełnie inne dobra niż dziś, ale idea pozostawała zbliżona do aktualnej.

Według słów Arystotelesa „prawdziwa wartość nie wynika z prawa własności do czegoś, ale z prawa do korzystania”. Czyż przytoczona myśl nie znajduje odzwierciedlenia w coraz bardziej popularnej w dzisiejszych czasach formie finansowania inwestycji? Można powiedzieć, że jest sentencją wprost idealnie obrazującą funkcjonującą w Polsce i na świecie usługę leasingu oraz wynajmu długoterminowego.

Początki leasingu we współczesnej formie

Współczesna forma leasingu pojawiła się na świecie u schyłku XIX wieku. Właśnie wówczas o miano firmy leasingowej rywalizowały z sobą: kampania telefoniczna Bell oraz British Railway Wagons. W konsekwencji, obydwa przedsiębiorstwa oparły swoje biznesy na leasingu. Był to rok 1877. Jednak zupełnie przełomowym czasem dla leasingu był okres drugiej wojny światowej. Wówczas amerykańskie firmy samochodowe zajmowały się produkcją czołgów, transporterów i innych pojazdów potrzebnych na polu walki. Maszyny produkcyjne były leasingowane od rządu. Po wojnie, wzrosło zapotrzebowanie na kapitał, a kredyty bankowe stawały się coraz droższe. Spowodowało to konieczność poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania. Pierwsza spółka leasingowa, której zasady funkcjonowania były już całkowicie zbliżone do dzisiejszych powstała w San Francisco w 1952 roku. Następnie leasing rozpowszechniał się w Kanadzie, Europie Zachodniej, na Dalekim Wschodzie oraz w Afryce i Ameryce Południowej. W latach dziewięćdziesiątych dotarł także do Polski.

Leasing w Polsce

Dla Polaków przełom przyniósł rok 1989. Rok ten był przełomowym nie tylko pod względem pojawienia się w Polsce nowej formy finansowania inwestycji, ale także w każdym innym kontekście. Wreszcie pojawił się wolny rynek i pierwsze wolne wybory. W tamtym czasie na polskim rynku swoją działalność rozpoczęło kilka firm leasingowych. W 1991 roku leasingodawców było już kilkunastu, a do ochrony ich praw i reprezentowania interesów przed władzą państwową oraz na forum międzynarodowym została powołana nieformalna Konferencja Przedsiębiorstw Leasingowych. Organizację zarejestrowano oficjalnie w 1994 roku. To właśnie dzięki jej działalności uregulowano zagadnienia prawne dotyczące leasingu w Polsce, wpisując je ostatecznie w roku 1999 do Kodeksu Cywilnego. Następnie pojęcia związane z leasingiem znalazły się w 2000 roku w ustawach podatkowych i w 2001 w ustawie o rachunkowości.

Właściwie od początku funkcjonowania leasingu w Polsce, największą popularnością cieszyły się pojazdy. W 2002 roku udział leasingu w środkach transportu przekroczył 70% całego finansowanego w ten sposób rynku ruchomości. Wynik był podobny, co w krajach Europy Zachodniej. Zupełnie nowe perspektywy pojawiły się przed polskim leasingiem w momencie akcesji Polski do Unii Europejskiej. Nowa forma finansowania zewnętrznego zainteresowała szczególnie małych i średnich przedsiębiorców. Rekordowy dla branży pozostaje miniony rok 2013. Na jego przestrzeni firmy leasingowe sfinansowały transakcje o wartości ponad 35 mld zł. Światowe prognozy gospodarcze wskazują na to, że korzystny dla polskiej gospodarki, a tym samym sprzyjający dalszemu rozwojowi firm leasingowych będzie także nadchodzący rok 2015.

Firmy o ugruntowanej od lat pozycji

Chociaż korzystanie z usług leasingu i wynajmu długoterminowego staje się w Polsce coraz bardziej popularne, to wciąż nie brakuje osób podchodzących sceptycznie do tego typu rozwiązań. Sceptycyzm może wynikać z braku świadomości w powyższym zakresie lub nieznajomości wiarygodnych partnerów biznesowych. Jednak w dobie popularyzacji internetu, wybór firmy oferującej najwyższej jakości usługi nie powinien powodować większych trudności. Wystarczy bowiem wejść na stronę internetową leasing samochodów – www.avislease.pl, a wszelkie dotychczasowe wątpliwości zostaną szybko rozwiane. Firmę Avis założono w Stanach Zjednoczonych już w 1946 roku. Na początku swej działalności przedsiębiorstwo nie miało szerokiego wydźwięku w branży leasingowej. Aktualnie, Avis jest światowej klasy wypożyczalnią pojazdów, świadczącą usługi wynajmu na najwyższym poziomie. Firma posiada sieć biur w 25 największych miastach Polski i do dyspozycji swoich Klientów oddaje około 1,5 tys. samochodów różnej wielkości. Pozwala jej to szybko i skutecznie reagować na bieżące potrzeby osób zainteresowanych wygodnym użytkowaniem aut. Dostępność określonych usług w pakietach daje możliwość doboru opcji jak najbardziej odpowiadającej indywidualnym potrzebom. Avis proponuje swoim Klientom wynajem długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. W usłudze Avis Lease zapewnione są m.in.:

·         błyskawiczna pomoc w razie wystąpienia zdarzeń drogowych oraz likwidacja szkód;

  • ·         samochód zastępczy zawsze tej samej wielkości, co auto leasingowane;
  • ·         możliwość wynajmu samochodu dostawczego;
  • ·         atrakcyjne zniżki na wynajmy zagraniczne;
  • ·         darmowe parkingi na wszystkich lotniskach w Polsce;
  • ·         prestiżowy wynajem samochodu razem z kierowcą.

Jeśli dotychczas nie znalazłeś odpowiedniego partnera w branży samochodowej – zdecydowanie postaw na Avis.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij