Bezpieczna jazda nocą

( 0 Głosów )
 
Utworzono: piątek, 04, lipiec 2014 12:25

Jaka jest jazda nocą? Na pewno dużo bardziej wymagająca i to nawet dla doświadczonego kierowcy. Poza ograniczonym polem widzenia, kierujący samochodem musi poradzić sobie także z sennością, zmęczeniem, a także oślepiającymi światłami innych uczestników ruchu drogowego. Zatem w jakiś sposób poprawić bezpieczeństwo nocnych podróży autem?

Zadbajmy o światła. Kiedy jeździmy nocą powinniśmy zwrócić uwagę na to w jaki sposób mamy ustawione światła, oraz w jakim stanie są żarówki. Światła, które są nieodpowiednio ustawione mogą oślepiać innych kierowców, natomiast stare żarówki dodatkowo będą przyczyną ograniczonej widoczności. Pamiętajmy, że w czasie nocnej jazdy reflektory to nasze oczy, i jeżeli nie będziemy o nie odpowiednio dbać, ryzykujemy bezpieczeństwem nie tylko swoim, ale i innych użytkowników drogi. W żarówki możemy zaopatrzyć się nie wychodząc z domu, za pośrednictwem portalu nanodatex.pl, największej międzynarodowej platformy handlowej, gdzie dostępne są oferty z częściami mechanicznymi, blacharskimi i elektrycznymi.

Dbajmy o czystość szyb i reflektorów.

To drugi, główny element, który zapewni dobrą widoczność. Z pewnością czyszczenie szyb, nie tylko na zewnątrz, lecz także w środku powinno stać się naszym rutynowym działaniem. Również czyszczenie reflektorów, których nawet nieduże zanieczyszczenia mogą być powodem bardzo dużego ograniczenia skuteczności świateł.

Oświetlenie we wnętrzu pojazdu.

Jeżeli w naszym pojeździe istnieje możliwość regulowania podświetlenia deski rozdzielczej, powinna być ona ustawiona w taki sposób, aby światło nie było zbyt intensywne. Co dzieje się, kiedy wewnątrz światło jest zbyt mocne? Osłabi naszą zdolność obserwacji tego wszystkiego, co dzieje się na zewnątrz. Jeżeli korzystamy z nawigacji, postąpimy rozsądnie jeśli zmienimy ustawienia na tryb jazdy nocą. Odpowiednio dobrana intensywność światła i kolory umożliwią nam bezpieczne nawigowanie i jednocześnie nie spowodują pogorszenia zdolności obserwacji drogi. Pamiętajmy o tym, aby zwrócić uwagę pasażerom, by nie używali urządzeń, które wytwarzają intensywne światło. Zasada jest taka – światło z tych urządzeń nie może być widoczne dla kierowcy.

Obserwujmy drogę.

W czasie nocnej jazdy niezwykle ważna jest nieustanna obserwacja drogi, która jest przed nami. Starajmy się unikać patrzenia na światła nadjeżdżających pojazdów, bowiem już nawet krótkie spojrzenie może spowodować, że nawet przez kilka sekund zostaniemy oślepieni. W czasie jazdy wykorzystujmy światła drogowe, które znacząco poprawiają nasze pole widzenia i umożliwiają lepszą obserwację drogi oraz jej otoczenia. Musimy jednak pamiętać o tym, by odpowiednio wcześnie je wyłączyć, aby nie oślepić kierowców, którzy jadą przed nami i tych z naprzeciwka. Poza tym, świateł drogowych nie należy używać w terenie zabudowanym, z wyłączeniem terenu, który jest nieoświetlony.

Odpoczynek.

Kiedy wsiadamy do samochodu musimy mieć świadomość całej drogi jaka jest przed nami. Zwłaszcza nocą, gdy musimy się bardziej skoncentrować i kiedy szybciej się męczymy. Dlatego trzeba pamiętać, że regularne postoje i odpoczynek to konieczność. Środki pobudzające, czy kawa będą działały przez chwilę, natomiast później objawy zmęczenia nasilają się mocniej. Nie pozwólmy się im oszukać.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij