Kredyt na samochód – dedykowany czy gotówkowy?

( 0 Głosów )
 
Utworzono: wtorek, 06, maj 2014 12:38

Sfinansowanie zakupu samochodu, zwłaszcza nowego, wymaga posiadania dużych oszczędności. Kupujący może jednak dokonać takiego zakupu na kredyt. Do wyboru ma przy tym kredyt gotówkowy lub dedykowany do tego celu kredyt samochodowy. Który z nich będzie dla niego lepszym wyborem?

Kredyt dedykowany do zakupu auta

W bankach można zaciągnąć na zakup samochodu albo kredyt z zabezpieczeniem albo bez zabezpieczenia. Na ogół kredyty samochodowe z zabezpieczeniem są tańsze niż te bez. Takie zobowiązanie będzie można wykorzystać wyłącznie na zakup pojazdu mechanicznego. Bardzo często dilerzy samochodowi mają podpisane umowy o współpracę z bankami, w których można zaciągnąć kredyt samochodowy na preferencyjnych warunkach.  Maksymalny czas spłaty takiego kredytu wynosi około 10 lat, a dla banku zabezpieczeniem jego spłaty będzie przede wszystkim zastaw rejestrowy czy przewłaszczenie ustanawiane na kupowanym pojeździe. W zastosowaniu jest też zabezpieczenie w postaci weksla in blanco czy cesji z polisy AC samochodu.  Klient zaciągający kredyt samochodowy musi liczyć się z tym, że nie będzie mógł wykorzystać pieniędzy pochodzących z kredytu na inne cele niż wyłącznie zakup wybranego pojazdu. Korzystne przy kredycie samochodowym jest to, że zwykle banki są skłonne udzielić go z niskim oprocentowaniem.

Tani kredyt gotówkowy korzystniejszy

Decydując się jednak na sfinansowanie zakupu pojazdu samochodowego za pośrednictwem kredytu gotówkowego, zyskujemy możliwość wykorzystania uzyskanych od banku pieniędzy nie tylko na zrealizowanie takiej transakcji, ale np. na opłacenie ubezpieczenia OC i AC dla auta czy wykonania niezbędnych napraw lub instalacji LPG w pojeździe, co w przypadku kredytu samochodowego nie będzie najczęściej możliwe.

Zaciągając najtańszy kredyt gotówkowy z zamiarem zakupu samochodu, klient banku zyskuje przede wszystkim możliwość samodzielnego decydowania, na jakie cele przeznaczyć pieniądze pozyskane z takiego zobowiązania. Kredyt gotówkowy wcale nie musi być wiele droższy od kredytu samochodowego, zwłaszcza jeśli klient skorzysta z możliwości jego zaciągnięcia w banku, w którym ma już np. swoje konto osobiste, na które regularnie przelewa wynagrodzenie z pracy zawodowej. Takich klientów premiuje niskim oprocentowaniem kredytów gotówkowych m.in. Eurobank. Jeśli więc chcemy prócz zakupu samochodu kredytem sfinansować koszty około transakcyjne, lepszym rozwiązaniem będzie tani kredyt gotówkowy niż samochodowy.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij