Auto dla firmy: kredyt, leasing czy wynajem?

( 1 Głos )
 
Utworzono: środa, 29, maj 2013 11:52
Auto dla firmy: kredyt, leasing czy wynajem?

Każda firma potrzebuje samochodu, jednak nie każdą na niego stać. Jakie możliwości mają wówczas firmy? Przeczytaj, z jakich najczęściej korzystają i jakie są ich wady i zalety. Wciąż najbardziej popularną formą zaopatrzenia firmy w flotę samochodową jest ich leasing.

Główny powód to fakt, że leasing nie jest odnotowywany jako zadłużenie firmy, nie obciąża jego konta kredytowego. Firma zatem wobec banków jest "czysta", niezadłużona, można zatem udzielić jest kredytu, czy to inwestycyjnego czy na bieżącą działalność. Dlatego ten sposób finansowania auta dla firmy jest polecany zwłaszcza dla nowych firm, stawiających swoje pierwsze kroki na rynku.

Leasing jest też szybszą formą uzyskania auta niż kredyt samochodowy. Nie ma tu bowiem procesu badania, czy firma posiada zdolność kredytową, jest wypłacalna itp. Również zarejestrowanie auta czy jego ubezpieczenie leży po stronie leasingodawcy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku leasingu właścicielem jest ten, kto go udziela.

Druga opcja sfinansowania auta do firmy to wspomniany już kredyt samochodowy. Jeśli firma go zaciągnie staje się właścicielem pojazdu, a co za tym idzie może go sprzedać i kupić następny samochód jeszcze w trakcie spłacania rat kredytowych.

Kredyt samochodowy online w 15 minut >>

Kredyt samochodowy może zaciągnąć na dowolną kwotę i może nim sfinansować dowolne auto - z salonu, komisu czy od poprzedniego właściciela. Kredyty dla firm wiążą się jednak z długą procedurą ich przyznawania, ocena zdolność kredytowej, sprawdzeniem dotychczasowej historii kredytowej itp. To często powoduje, że firmy decydują się na leasing.

Szacuje się jednak, że w tym roku rynek leasingu samochodowego dla firm nie wzrośnie, bowiem coraz częściej polskie firmy wybierają długoterminowy wynajem samochodów. W tej opcji wydatki bowiem ograniczają się do administrowania samochodem. Zazwyczaj też - im więcej pojazdów wynajmuje firma, tym koszt wynajmu każdego z nich jest mniejszy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Czy można uzyskać kredyt na zakup samochodu używanego?

Oczywiście.

Banki dzielą oferty na zakup auta nowego i używanego. Kredyty na zakup aut używanych mają zwykle wyższe oprocentowanie i wyższe koszty prowizji (oprocentowanie kredytu zależy od: okresu kredytowania, wieku pojazdu, wysokości wkładu własnego oraz formy zabezpieczenia spłaty kredytu).

Najczęściej banki ograniczają wiek auta, tak by maksymalny okres kredytu + wiek samochodu nie przekraczały np. 10 lat. W przypadku aut używanych bank wymaga dokonania wyceny auta.

Jakie mogą być formy zabezpieczenia kredytu samochodowego?

Zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest sam kredytowany pojazd. Formy zabezpieczenia kredytu to między innymi zastaw, przewłaszczenie czy depozyt karty pojazdu.

 

Auto.TV

Zobacz film: Zabezpieczenia kredytów samochodowych

 

Dodatkowo każdy bank udzielając kredytu samochodowego wymaga wykupienia polisy Autocasco (oprócz i tak wymaganej przez prawo polisy OC).

Artykuły powiązane

Jak sfinansować zakup samochodu?

Potrzebujesz kupić samochód, a brakuje Ci oszczędności na ten cel? Podpowiadamy, w jaki sposób w takiej sytuacji możesz sfinansować kupno auta.

Jak sprawdzić czy samochód brał udział w wypadku?

Niemalże w każdy ogłoszeniu sprzedającego samochód pojawia się hasło: "auto bezwypadkowe". I niemalże zawsze jest to bardzo naciągana prawda. Jak sprawdzić, czy samochód rzeczywiście nie uczestniczył w wypadku?

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij