Czym jest karencja w spłacie kredytu?

( 1 Głos )
 
Utworzono: środa, 08, maj 2013 00:48
Czym jest karencja w spłacie kredytu?

Z pewnością przeglądając oferty kredytów samochodowych natrafiłeś już na to pojęcie. Czym jest karencja w spłacie kredytu i czy zawsze warto z niej korzystać?

Gdy zaciągamy kredyt na samochód posiadamy bank wymaga, abyśmy posiadali odpowiednią zdolność kredytową. Daje ona bankowi pewne zabezpieczenie, jej posiadanie świadczy bowiem o tym, że kredytobiorca posiada zdolność do spłaty kapitału i odsetek w określonym umową okresie kredytowania.

Jednak z taką zdolnością mamy do czynienia na starcie, czyli przy zaciąganiu kredytu, a co zdarzy się w całym okresie kredytowania - tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Musimy liczyć się z tym, że może nam się zdarzy utrata pracy, obniżenie wysokości dochodów czy chociażby inne nieprzewidziane większe wydatki, które spowodują, że nie będziemy mieli na spłatę kolejnej raty kredytu samochodowego.

Sprawdź ratę - Kalkulator kredytowy >>

I tu z pomocą może nam przyjść właśnie karencja. Można ją określić jako zwłokę w spłacie kapitału. Oznacza to, że kredytobiorca spłaca w tym czasie tylko część odsetkową, a nie musi spłacać części kapitałowej. Jest to rozwiązanie korzystne dla kredytobiorców, którzy spłacają swój kredyt już od dłuższego czasu lub tych, którzy wybrali raty malejące. W przypadku kredytu w ratach stałych na początku spłacamy bowiem głównie odsetki, a z kolei przy kredycie w ratach malejących wysokość części kapitałowej w racie jest zawsze stała.

db Kredyt Motoryzacyjny - Ty wybierasz samochód my zajmujemy się resztą

Takie odroczenie spłaty kapitału w sytuacji, gdy warunki finansowe w domu pogorszyły się może być czasowo dużą ulgą, jednak należy pamiętać, że te części raty nam nie przepadają i prędzej czy później (w zależności od długości okresu karencji) przyjdzie nam je zapłacić.

Często banki przyznanie karencji uzależniają od tego, w jaki sposób spłacaliśmy kredyt do tej pory. Jeśli systematycznie i w terminie, to z przyznaniem karencji nie powinno być problemu.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Co to jest cesja praw z polisy AC na Bank?

Jest to przekazanie części bądź całości praw z ubezpieczenia na rzecz banku, który udziela nam kredytu. W przypadku zaistnienia szkody odszkodowanie trafia bezpośrednio do banku na poczet spłaty kredytu.

Czy można uzyskać kredyt na zakup samochodu z zagranicy?

Tak.

Taki kredyt mają w swoich ofertach np. Santander Consumer Bank, Getin Bank czy też Alior Bank. Nie znam jednak dokładnych procedur przyznania kredytu na takie auto. Wymagana jest na pewno wycena aut, dla ustalenia jego wartości rynkowej w celu wyliczenia wymaganej kwoty kredytu.

Artykuły powiązane

Łatwiej o kredyt na samochód

Rada Polityki Pieniężnej ponownie obniżyła stopy procentowe. Jeśli rozważasz zaciągnięcie kredytu samochodowego - to jest dobry czas.

Pożyczka w SKOK-u alternatywą dla kredytów samochodowych

O kredyty samochodowe klienci starają się najczęściej w bankach komercyjnych i samochodowych. Alternatywą dla kredytów samochodowych w bankach mogą być kredyty na zakup aut w SKOK-ach.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij