Czym jest karencja w spłacie kredytu?

( 1 Głos )
 
Utworzono: środa, 08, maj 2013 00:48
Czym jest karencja w spłacie kredytu?

Z pewnością przeglądając oferty kredytów samochodowych natrafiłeś już na to pojęcie. Czym jest karencja w spłacie kredytu i czy zawsze warto z niej korzystać?

Gdy zaciągamy kredyt na samochód posiadamy bank wymaga, abyśmy posiadali odpowiednią zdolność kredytową. Daje ona bankowi pewne zabezpieczenie, jej posiadanie świadczy bowiem o tym, że kredytobiorca posiada zdolność do spłaty kapitału i odsetek w określonym umową okresie kredytowania.

Jednak z taką zdolnością mamy do czynienia na starcie, czyli przy zaciąganiu kredytu, a co zdarzy się w całym okresie kredytowania - tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Musimy liczyć się z tym, że może nam się zdarzy utrata pracy, obniżenie wysokości dochodów czy chociażby inne nieprzewidziane większe wydatki, które spowodują, że nie będziemy mieli na spłatę kolejnej raty kredytu samochodowego.

Sprawdź ratę - Kalkulator kredytowy >>

I tu z pomocą może nam przyjść właśnie karencja. Można ją określić jako zwłokę w spłacie kapitału. Oznacza to, że kredytobiorca spłaca w tym czasie tylko część odsetkową, a nie musi spłacać części kapitałowej. Jest to rozwiązanie korzystne dla kredytobiorców, którzy spłacają swój kredyt już od dłuższego czasu lub tych, którzy wybrali raty malejące. W przypadku kredytu w ratach stałych na początku spłacamy bowiem głównie odsetki, a z kolei przy kredycie w ratach malejących wysokość części kapitałowej w racie jest zawsze stała.

db Kredyt Motoryzacyjny - Ty wybierasz samochód my zajmujemy się resztą

Takie odroczenie spłaty kapitału w sytuacji, gdy warunki finansowe w domu pogorszyły się może być czasowo dużą ulgą, jednak należy pamiętać, że te części raty nam nie przepadają i prędzej czy później (w zależności od długości okresu karencji) przyjdzie nam je zapłacić.

Często banki przyznanie karencji uzależniają od tego, w jaki sposób spłacaliśmy kredyt do tej pory. Jeśli systematycznie i w terminie, to z przyznaniem karencji nie powinno być problemu.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Od czego zależą rata i oprocentowanie kredytu samochodowego?

Wysokość raty i oprocentowania kredytu samochodowego zależą od kilku czynników. Należą do nich:

  • wiek pojazdu, 
  • formy zabezpieczenia spłaty kredytu,
  • wysokość wkładu własnego,
  • okresu kredytowania.

Czy można zawiesić spłatę rat kredytu samochodowego?

Nie spotkałem się z takimi ofertami.

Artykuły powiązane

Kupujemy auto używane

Kupno używanego auta to niełatwa sprawa, nawet dla kogoś, kto zna się na samochodach. Często bowiem zdarza, że zostaliśmy oszukani, a auto to po prostu odpicowany złom.

Umowa leasingowa. Na co zwrócić uwagę?

Leasing samochodu to popularny sposób na jego sfinansowanie. Jednak istotna różnica między kredytem samochodowym a leasingiem polega na tym, że w przypadku leasingu nie nabywamy auta na własność. Na czym polega umowa leasingu i dla kogo leasing samochodu będzie korzystny?

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij