Płyny w samochodzie: co i kiedy wymieniać?

( 1 Głos )
 
Utworzono: piątek, 19, kwiecień 2013 07:52
Płyny w samochodzie: co i kiedy wymieniać?

Aby samochód sprawnie jeździł nam latami powinniśmy prawidłowo o niego dbać. Większość kierowców jednak zagląda pod maskę dopiero wówczas, gdy coś z autem się dzieje źle. A to, niestety, najczęściej nie wystarcza.

Jednym z gwarantów sprawnie działającego przez wiele lat samochodu jest systematyczna i przeprowadzona we właściwy sposób wymiana płynów eksploatacyjnych. Co i kiedy należy wymieniać?

Jednym z głównych płynów, o których albo zapominamy albo w ogóle się nim nie interesujemy jest olej w skrzyni biegów. W zależności od tego, jak często jeździmy autem i ile kilometrów nim pokonujemy, olej ten powinniśmy wymieniać co 100 tys. km, a zawsze co 2 lata. Płyn ten bowiem się starzeje, co wpływa na funkcjonowanie skrzyni biegów. Ważne jest również, aby był to dobry olej, a więc odpowiednio dobrany do modelu samochodu.

Drugim równie ważnym płynem w aucie jest płyn chłodniczy, który zabezpiecza układ chłodzenia przed nadmiernym zużyciem. Z czasem niewielkie ilości tego płynu po prostu odparowuje. Jeśli jednak płyn znika w bardzo szybkim tempie i w dużych ilościach, należy koniecznie sprawdzić, czy nie ma gdzieś przecieku.

Porównaj kredyty samochodowe. Wybierz najlepszy dla siebie.

Płyn hamulcowy - często zapominamy również o nim. Tu też ważne jest, ile kilometrów pokonujemy w ciągu roku. A ma on duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, bowiem jazda na zużytym płynie hamulcowym może spowodować, że hamulce po prostu nie zareagują na nasze polecenie. Powinno się go sprawdzać raz w roku i wymieniać w zależności od potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na dwa lata.

No i olej silnikowy. Nawet najlepszy olej silnikowy się starzeje. Powinien on być wymieniany raz do roku lub po przejechaniu 20 tys. km. Jego zużycie zależy jednak nie tylko od czasu i przebiegu, ale też od sposobu jazdy. Olej silnikowy stosujemy zawsze taki, jak zaleca nam to producent silnika.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij