Płyny w samochodzie: co i kiedy wymieniać?

( 1 Głos )
 
Utworzono: piątek, 19, kwiecień 2013 07:52
Płyny w samochodzie: co i kiedy wymieniać?

Aby samochód sprawnie jeździł nam latami powinniśmy prawidłowo o niego dbać. Większość kierowców jednak zagląda pod maskę dopiero wówczas, gdy coś z autem się dzieje źle. A to, niestety, najczęściej nie wystarcza.

Jednym z gwarantów sprawnie działającego przez wiele lat samochodu jest systematyczna i przeprowadzona we właściwy sposób wymiana płynów eksploatacyjnych. Co i kiedy należy wymieniać?

Jednym z głównych płynów, o których albo zapominamy albo w ogóle się nim nie interesujemy jest olej w skrzyni biegów. W zależności od tego, jak często jeździmy autem i ile kilometrów nim pokonujemy, olej ten powinniśmy wymieniać co 100 tys. km, a zawsze co 2 lata. Płyn ten bowiem się starzeje, co wpływa na funkcjonowanie skrzyni biegów. Ważne jest również, aby był to dobry olej, a więc odpowiednio dobrany do modelu samochodu.

Drugim równie ważnym płynem w aucie jest płyn chłodniczy, który zabezpiecza układ chłodzenia przed nadmiernym zużyciem. Z czasem niewielkie ilości tego płynu po prostu odparowuje. Jeśli jednak płyn znika w bardzo szybkim tempie i w dużych ilościach, należy koniecznie sprawdzić, czy nie ma gdzieś przecieku.

Porównaj kredyty samochodowe. Wybierz najlepszy dla siebie.

Płyn hamulcowy - często zapominamy również o nim. Tu też ważne jest, ile kilometrów pokonujemy w ciągu roku. A ma on duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, bowiem jazda na zużytym płynie hamulcowym może spowodować, że hamulce po prostu nie zareagują na nasze polecenie. Powinno się go sprawdzać raz w roku i wymieniać w zależności od potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na dwa lata.

No i olej silnikowy. Nawet najlepszy olej silnikowy się starzeje. Powinien on być wymieniany raz do roku lub po przejechaniu 20 tys. km. Jego zużycie zależy jednak nie tylko od czasu i przebiegu, ale też od sposobu jazdy. Olej silnikowy stosujemy zawsze taki, jak zaleca nam to producent silnika.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Czy można uzyskać kredyt na zakup samochodu z zagranicy?

Tak.

Taki kredyt mają w swoich ofertach np. Santander Consumer Bank, Getin Bank czy też Alior Bank. Nie znam jednak dokładnych procedur przyznania kredytu na takie auto. Wymagana jest na pewno wycena aut, dla ustalenia jego wartości rynkowej w celu wyliczenia wymaganej kwoty kredytu.

Czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu samochodowego?

Tak, wcześniejsza spłata kredytu samochodowego jest możliwa.

Ponadto większość działających w Polsce banków nie pobiera prowizji z tytułu przedterminowej spłaty kredytu samochodowego.

Artykuły powiązane

Opony zimowe. Fakty i mity

Jak podają wyniki ankiet, aż 95% kierowców zmienia opony z letnich na zimowe. Jednak jeszcze do niedawna debatowano nad ustawą o obowiązkowym stosowaniu przez kierowców opon zimowych w okresie od 1 listopada do 15 marca.

Kredyt czy leasing, co jest tańsze?

Mimo że jest kryzys i wielu rodzinom naprawdę żyje się trudno to wiele też osób myśli o zakupieniu auta czy też o wymianie na nowszy model. Możliwości sfinansowania zakupu samochodu jest wiele ale nie da się ukryć że najpopularniejsze są kredyty samochodowe.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij