Płyny w samochodzie: co i kiedy wymieniać?

( 1 Głos )
 
Utworzono: piątek, 19, kwiecień 2013 07:52
Płyny w samochodzie: co i kiedy wymieniać?

Aby samochód sprawnie jeździł nam latami powinniśmy prawidłowo o niego dbać. Większość kierowców jednak zagląda pod maskę dopiero wówczas, gdy coś z autem się dzieje źle. A to, niestety, najczęściej nie wystarcza.

Jednym z gwarantów sprawnie działającego przez wiele lat samochodu jest systematyczna i przeprowadzona we właściwy sposób wymiana płynów eksploatacyjnych. Co i kiedy należy wymieniać?

Jednym z głównych płynów, o których albo zapominamy albo w ogóle się nim nie interesujemy jest olej w skrzyni biegów. W zależności od tego, jak często jeździmy autem i ile kilometrów nim pokonujemy, olej ten powinniśmy wymieniać co 100 tys. km, a zawsze co 2 lata. Płyn ten bowiem się starzeje, co wpływa na funkcjonowanie skrzyni biegów. Ważne jest również, aby był to dobry olej, a więc odpowiednio dobrany do modelu samochodu.

Drugim równie ważnym płynem w aucie jest płyn chłodniczy, który zabezpiecza układ chłodzenia przed nadmiernym zużyciem. Z czasem niewielkie ilości tego płynu po prostu odparowuje. Jeśli jednak płyn znika w bardzo szybkim tempie i w dużych ilościach, należy koniecznie sprawdzić, czy nie ma gdzieś przecieku.

Porównaj kredyty samochodowe. Wybierz najlepszy dla siebie.

Płyn hamulcowy - często zapominamy również o nim. Tu też ważne jest, ile kilometrów pokonujemy w ciągu roku. A ma on duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, bowiem jazda na zużytym płynie hamulcowym może spowodować, że hamulce po prostu nie zareagują na nasze polecenie. Powinno się go sprawdzać raz w roku i wymieniać w zależności od potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na dwa lata.

No i olej silnikowy. Nawet najlepszy olej silnikowy się starzeje. Powinien on być wymieniany raz do roku lub po przejechaniu 20 tys. km. Jego zużycie zależy jednak nie tylko od czasu i przebiegu, ale też od sposobu jazdy. Olej silnikowy stosujemy zawsze taki, jak zaleca nam to producent silnika.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Jakie mogą być formy zabezpieczenia kredytu samochodowego?

Zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest sam kredytowany pojazd. Formy zabezpieczenia kredytu to między innymi zastaw, przewłaszczenie czy depozyt karty pojazdu.

 

Auto.TV

Zobacz film: Zabezpieczenia kredytów samochodowych

 

Dodatkowo każdy bank udzielając kredytu samochodowego wymaga wykupienia polisy Autocasco (oprócz i tak wymaganej przez prawo polisy OC).

Jak długo trwa okres spłaty kredytu samochodowego?

Okres spłaty kredytu samochodowego zależy od oferty banku. Maksymalny okres może się wahać od 96 do 120 miesięcy.

Artykuły powiązane

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Zabezpieczeniem kredytu na samochód najczęściej są: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie całkowite, częściowe lub warunkowe bądź też depozyt karty pojazdu. Kwestie zabezpieczenia możemy negocjować z bankiem. Która z tych form będzie dla nas najkorzystniejsza?

Marzenie o samochodzie

Rocznie w Polsce sprzedaje się około 240 tys. nowych samochodów, a w tym samym czasie park samochodowy powiększa się o 845 tys. używanych aut. Blisko 56% samochodów wystawionych do sprzedaży to samochody starsze niż 10-letnie. Zakup dużej części zarówno nowych jak i używanych aut możliwy jest dzięki sfinansowaniu ich poprzez tani kredyt samochodowy. I ten kto nie ma gotówki ma tylko jedno wyjście - kupić auto na kredyt.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij