Płyny w samochodzie: co i kiedy wymieniać?

( 1 Głos )
 
Utworzono: piątek, 19, kwiecień 2013 07:52
Płyny w samochodzie: co i kiedy wymieniać?

Aby samochód sprawnie jeździł nam latami powinniśmy prawidłowo o niego dbać. Większość kierowców jednak zagląda pod maskę dopiero wówczas, gdy coś z autem się dzieje źle. A to, niestety, najczęściej nie wystarcza.

Jednym z gwarantów sprawnie działającego przez wiele lat samochodu jest systematyczna i przeprowadzona we właściwy sposób wymiana płynów eksploatacyjnych. Co i kiedy należy wymieniać?

Jednym z głównych płynów, o których albo zapominamy albo w ogóle się nim nie interesujemy jest olej w skrzyni biegów. W zależności od tego, jak często jeździmy autem i ile kilometrów nim pokonujemy, olej ten powinniśmy wymieniać co 100 tys. km, a zawsze co 2 lata. Płyn ten bowiem się starzeje, co wpływa na funkcjonowanie skrzyni biegów. Ważne jest również, aby był to dobry olej, a więc odpowiednio dobrany do modelu samochodu.

Drugim równie ważnym płynem w aucie jest płyn chłodniczy, który zabezpiecza układ chłodzenia przed nadmiernym zużyciem. Z czasem niewielkie ilości tego płynu po prostu odparowuje. Jeśli jednak płyn znika w bardzo szybkim tempie i w dużych ilościach, należy koniecznie sprawdzić, czy nie ma gdzieś przecieku.

Porównaj kredyty samochodowe. Wybierz najlepszy dla siebie.

Płyn hamulcowy - często zapominamy również o nim. Tu też ważne jest, ile kilometrów pokonujemy w ciągu roku. A ma on duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, bowiem jazda na zużytym płynie hamulcowym może spowodować, że hamulce po prostu nie zareagują na nasze polecenie. Powinno się go sprawdzać raz w roku i wymieniać w zależności od potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na dwa lata.

No i olej silnikowy. Nawet najlepszy olej silnikowy się starzeje. Powinien on być wymieniany raz do roku lub po przejechaniu 20 tys. km. Jego zużycie zależy jednak nie tylko od czasu i przebiegu, ale też od sposobu jazdy. Olej silnikowy stosujemy zawsze taki, jak zaleca nam to producent silnika.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Jaką maksymalną kwotę kredytu na auto można uzyskać?

Maksymalna kwota kredytu na samochód zależy od decyzji banku. Są to kwoty w granicach 120 000 - 200 000 zł (więcej przy odpowiednio zwiększonych zabezpieczeniach i udokumentowaniu dochodów).

Czy można uzyskać kredyt na zakup samochodu używanego?

Oczywiście.

Banki dzielą oferty na zakup auta nowego i używanego. Kredyty na zakup aut używanych mają zwykle wyższe oprocentowanie i wyższe koszty prowizji (oprocentowanie kredytu zależy od: okresu kredytowania, wieku pojazdu, wysokości wkładu własnego oraz formy zabezpieczenia spłaty kredytu).

Najczęściej banki ograniczają wiek auta, tak by maksymalny okres kredytu + wiek samochodu nie przekraczały np. 10 lat. W przypadku aut używanych bank wymaga dokonania wyceny auta.

Artykuły powiązane

Kredyt - co powinno decydować o jego wyborze?

Kredyt na samochód oferuje prawie każdy bank. Jeden reklamuje swój produkt jako najtańszy, inny proponuje sfinansowanie kosztów ubezpieczeń, jeszcze inny przedstawia specjalną ofertę na zakup auta za granicą. W gąszczu ofert można się szybko zgubić. Jakie czynniki mają realny wpływ na spłacany przez nas kredyt?

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Zabezpieczeniem kredytu na samochód najczęściej są: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie całkowite, częściowe lub warunkowe bądź też depozyt karty pojazdu. Kwestie zabezpieczenia możemy negocjować z bankiem. Która z tych form będzie dla nas najkorzystniejsza?

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij