Punkty karne. To powinieneś wiedzieć

( 1 Głos )
 
Utworzono: czwartek, 11, kwiecień 2013 04:56
Punkty karne. To powinieneś wiedzieć

Niestety, ale nawet najlepszym i najostrożniejszym kierowcom zdarza się je zdobyć. A wobec coraz większej liczby fotoradarów na naszych drogach, jest o to jeszcze łatwiej. Punkty karne to zmora kierowców. Dowiedz się, ile można ich mieć maksymalnie, jak je zlikwidować i gdzie sprawdzić, ile ich posiadamy.

Za każdy czyn, który uznany został za wykroczenie drogowe przyznane mogą być punkty karne lub mandat drogowy. Spis wykroczeń wraz z przyznaną im liczbą punktów w skali od 1 do 10 zawiera taryfikator punktów karnych.

Ile punktów karnych może mieć kierowca i co jeśli przekroczy tę liczbę?

Maksymalna liczba punktów, które może mieć kierowca to 24 punkty. Po przekroczeniu tej liczby punktów kierowca nie traci prawa jazdy, ale dostaje nakaz odbycia kursu reedukacyjnego. Jeśli po tym kursie kierowca ponownie zdobędzie 24 punkty karne, wówczas uprawnienia do kierowania samochodami zostaną mu odebrane. Aby ponownie uzyskać prawo jazdy, będzie musiał przejść cały kurs od nowa i ponownie zdawać egzamin.

Kto może przyznać punkty karne?

Jeszcze do niedawna nałożenie mandatu było tylko i wyłącznie możliwe przez Policję. Jednak niedawno zmieniły się przepisy, które poszerzyło grono służb, które również mogą to robić. Należą do nich teraz: straż miejska i gminna, Inspekcja Transportu Drogowego i straż graniczna.

Straż miejska, która dotychczas mogła ukarać mandatem drogowym, ale na przykład za wykroczenie typu parkowanie w niedozwolonym miejscu czy złamanie zakazu wjazdu, obecnie może przyznawać je również za prędkość, ale tylko i wyłącznie wykorzystując do tego własne fotoradary. Zatem nie ma ona prawa zatrzymać samochodu przekraczającego dozwoloną prędkość.

Z kolei Inspekcja Transportu Drogowego może przyznać mandat i punkty karne i wykorzystując zdjęcie z fotoradaru, jak i zatrzymując kierowcę.

Straż graniczna natomiast nie posiada własnych fotoradarów, może więc wystawić mandat zatrzymując pojazd.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Jakie są sposoby spłaty kredytu?

Raty kredytu pobierane są przez bank  automatycznie. Należy więc pamiętać, aby w danym terminie, ustalonym z bankiem zapewnić środki na rachunku przeznaczonym do spłaty kredytu.

Można wybrać jeden z dwóch sposobów spłaty rat kredytu:

  • równe raty w całym okresie kredytowania,
  • raty malejące wraz z upływem okresu kredytowania.

Czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu samochodowego?

Tak, wcześniejsza spłata kredytu samochodowego jest możliwa.

Ponadto większość działających w Polsce banków nie pobiera prowizji z tytułu przedterminowej spłaty kredytu samochodowego.

Artykuły powiązane

Nie trzeba kupować, żeby jeździć - leasing konsumencki

Mimo trudności związanych z kryzysem rynek motoryzacyjny stale rozwija się i może trochę mniej kupujemy samochodów, ale nie oznacza to, że całkowicie zrezygnowaliśmy z zakupu aut.

Samochody dostawcze używane - nie dać się oszukać

Z informacji, jakie docierają do nas z rynku samochodowego wynika, że w bieżącym roku spadło zapotrzebowanie na samochody używane.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij