Punkty karne. To powinieneś wiedzieć

( 1 Głos )
 
Utworzono: czwartek, 11, kwiecień 2013 04:56
Punkty karne. To powinieneś wiedzieć

Niestety, ale nawet najlepszym i najostrożniejszym kierowcom zdarza się je zdobyć. A wobec coraz większej liczby fotoradarów na naszych drogach, jest o to jeszcze łatwiej. Punkty karne to zmora kierowców. Dowiedz się, ile można ich mieć maksymalnie, jak je zlikwidować i gdzie sprawdzić, ile ich posiadamy.

Za każdy czyn, który uznany został za wykroczenie drogowe przyznane mogą być punkty karne lub mandat drogowy. Spis wykroczeń wraz z przyznaną im liczbą punktów w skali od 1 do 10 zawiera taryfikator punktów karnych.

Ile punktów karnych może mieć kierowca i co jeśli przekroczy tę liczbę?

Maksymalna liczba punktów, które może mieć kierowca to 24 punkty. Po przekroczeniu tej liczby punktów kierowca nie traci prawa jazdy, ale dostaje nakaz odbycia kursu reedukacyjnego. Jeśli po tym kursie kierowca ponownie zdobędzie 24 punkty karne, wówczas uprawnienia do kierowania samochodami zostaną mu odebrane. Aby ponownie uzyskać prawo jazdy, będzie musiał przejść cały kurs od nowa i ponownie zdawać egzamin.

Kto może przyznać punkty karne?

Jeszcze do niedawna nałożenie mandatu było tylko i wyłącznie możliwe przez Policję. Jednak niedawno zmieniły się przepisy, które poszerzyło grono służb, które również mogą to robić. Należą do nich teraz: straż miejska i gminna, Inspekcja Transportu Drogowego i straż graniczna.

Straż miejska, która dotychczas mogła ukarać mandatem drogowym, ale na przykład za wykroczenie typu parkowanie w niedozwolonym miejscu czy złamanie zakazu wjazdu, obecnie może przyznawać je również za prędkość, ale tylko i wyłącznie wykorzystując do tego własne fotoradary. Zatem nie ma ona prawa zatrzymać samochodu przekraczającego dozwoloną prędkość.

Z kolei Inspekcja Transportu Drogowego może przyznać mandat i punkty karne i wykorzystując zdjęcie z fotoradaru, jak i zatrzymując kierowcę.

Straż graniczna natomiast nie posiada własnych fotoradarów, może więc wystawić mandat zatrzymując pojazd.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Czy można uzyskać kredyt na zakup samochodu używanego?

Oczywiście.

Banki dzielą oferty na zakup auta nowego i używanego. Kredyty na zakup aut używanych mają zwykle wyższe oprocentowanie i wyższe koszty prowizji (oprocentowanie kredytu zależy od: okresu kredytowania, wieku pojazdu, wysokości wkładu własnego oraz formy zabezpieczenia spłaty kredytu).

Najczęściej banki ograniczają wiek auta, tak by maksymalny okres kredytu + wiek samochodu nie przekraczały np. 10 lat. W przypadku aut używanych bank wymaga dokonania wyceny auta.

Jakie mogą być formy zabezpieczenia kredytu samochodowego?

Zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest sam kredytowany pojazd. Formy zabezpieczenia kredytu to między innymi zastaw, przewłaszczenie czy depozyt karty pojazdu.

 

Auto.TV

Zobacz film: Zabezpieczenia kredytów samochodowych

 

Dodatkowo każdy bank udzielając kredytu samochodowego wymaga wykupienia polisy Autocasco (oprócz i tak wymaganej przez prawo polisy OC).

Artykuły powiązane

Jak sfinansować zakup samochodu?

Potrzebujesz kupić samochód, a brakuje Ci oszczędności na ten cel? Podpowiadamy, w jaki sposób w takiej sytuacji możesz sfinansować kupno auta.

Jak sprawdzić czy samochód brał udział w wypadku?

Niemalże w każdy ogłoszeniu sprzedającego samochód pojawia się hasło: "auto bezwypadkowe". I niemalże zawsze jest to bardzo naciągana prawda. Jak sprawdzić, czy samochód rzeczywiście nie uczestniczył w wypadku?

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij