Czym jest kredyt balonowy?

( 1 Głos )
 
Utworzono: poniedziałek, 25, marzec 2013 10:59
Czym jest kredyt balonowy?

Jeśli planujesz zakup nowego samochodu od dealera warto rozważyć zaciągnięcie kredytu balonowego. Czym on jest, kto go może zaciągnąć i czy jest opłacalny?

Kredyt balonowy to taki kredyt na samochód, w którym oprócz zwykłych standardowo płaconych rat ustalana jest również jedna większa - rata balonowa. Rata balonowa nie jest wliczana w kwotę kredytu, jest spłacana jako ostatnia rata kredytu, a jej wysokość może stanowić nawet 50% wartości samochodu.

Co to daje kredytobiorcy? Przede wszystkim comiesięczne raty są niższe, a wiec nie stanowią tak dużego obciążenia dla naszego portfela jak w przypadku standardowego kredytu. Drugim plusem jest zwiększona zdolność kredytowa. Rata balonowa jako taka, która spłaca się po okresie spłaty kredytu właściwego nie jest bowiem uwzględniana przy ocenie zdolności kredytowej, a co za tym idzie kredytobiorca może uzyskać większą kwotę kredytu.

Dla przykładu: klient zaciąga kredyt balonowy na 300 tys. zł, wartość raty balonowej ustala na 30%, czyli 90 tys. Bank zatem liczy zdolność kredytową tylko na 210 tys. i od tej kwoty kredytobiorca płaci raty kredytowe. Kredyty balonowe udzielane są na krótkie okresy czasu, od 24 do 60 miesięcy.

Kredyt na samochody nowe i używane. Sprawdź jak niska może być Twoja rata!

Istnieje również możliwość skredytowania tej kwoty, którą stanowi rata balonowa. Ale popularniejsza formą jej spłaty jest sprzedaż samochodu. Z kwoty, którą uzyskamy spłacamy ratę balonową i jeszcze pozostaną nam środki, które możemy przeznaczyć na zakup następnego auta. Wszystkie formalności, łącznie ze sprzedażą samochodu, możemy załatwić u dealera.

Kredyt balonowy mogą w zasadzie zaciągnąć wszyscy, zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Jest on znacznie tańszy, jednak trzeba posiadać spore oszczędności na start. Sprawdzi się on zwłaszcza w przypadku tych osób, które lubią nowe, drogie auta i lubią często je zmieniać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij