Czym jest kredyt balonowy?

( 1 Głos )
 
Utworzono: poniedziałek, 25, marzec 2013 10:59
Czym jest kredyt balonowy?

Jeśli planujesz zakup nowego samochodu od dealera warto rozważyć zaciągnięcie kredytu balonowego. Czym on jest, kto go może zaciągnąć i czy jest opłacalny?

Kredyt balonowy to taki kredyt na samochód, w którym oprócz zwykłych standardowo płaconych rat ustalana jest również jedna większa - rata balonowa. Rata balonowa nie jest wliczana w kwotę kredytu, jest spłacana jako ostatnia rata kredytu, a jej wysokość może stanowić nawet 50% wartości samochodu.

Co to daje kredytobiorcy? Przede wszystkim comiesięczne raty są niższe, a wiec nie stanowią tak dużego obciążenia dla naszego portfela jak w przypadku standardowego kredytu. Drugim plusem jest zwiększona zdolność kredytowa. Rata balonowa jako taka, która spłaca się po okresie spłaty kredytu właściwego nie jest bowiem uwzględniana przy ocenie zdolności kredytowej, a co za tym idzie kredytobiorca może uzyskać większą kwotę kredytu.

Dla przykładu: klient zaciąga kredyt balonowy na 300 tys. zł, wartość raty balonowej ustala na 30%, czyli 90 tys. Bank zatem liczy zdolność kredytową tylko na 210 tys. i od tej kwoty kredytobiorca płaci raty kredytowe. Kredyty balonowe udzielane są na krótkie okresy czasu, od 24 do 60 miesięcy.

Kredyt na samochody nowe i używane. Sprawdź jak niska może być Twoja rata!

Istnieje również możliwość skredytowania tej kwoty, którą stanowi rata balonowa. Ale popularniejsza formą jej spłaty jest sprzedaż samochodu. Z kwoty, którą uzyskamy spłacamy ratę balonową i jeszcze pozostaną nam środki, które możemy przeznaczyć na zakup następnego auta. Wszystkie formalności, łącznie ze sprzedażą samochodu, możemy załatwić u dealera.

Kredyt balonowy mogą w zasadzie zaciągnąć wszyscy, zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Jest on znacznie tańszy, jednak trzeba posiadać spore oszczędności na start. Sprawdzi się on zwłaszcza w przypadku tych osób, które lubią nowe, drogie auta i lubią często je zmieniać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Jaką maksymalną kwotę kredytu na auto można uzyskać?

Maksymalna kwota kredytu na samochód zależy od decyzji banku. Są to kwoty w granicach 120 000 - 200 000 zł (więcej przy odpowiednio zwiększonych zabezpieczeniach i udokumentowaniu dochodów).

Jak długo trwa okres spłaty kredytu samochodowego?

Okres spłaty kredytu samochodowego zależy od oferty banku. Maksymalny okres może się wahać od 96 do 120 miesięcy.

Artykuły powiązane

Rząd podnosi - my płacimy, czyli o wzroście akcyzy na samochody

Nikt już teraz nie zaprzeczy, że kryzys również dotarł do naszej zielonej wyspy. A najlepszym dowodem na to jest fakt, że wiele polskich rodzin coraz trudniej wiąże koniec z końcem. Kiedyś te właśnie rodziny myślały nie tylko o najważniejszych potrzebach, ale również o takich luksusach jak chociażby zakup auta. Wiele rodzin stać było na kredyt i banki takich kredytów udzielały.

Jaka jest obecna polityka kredytowa banków?

Dobrych i tanich kredytów nie ma i z pewnością już nie będzie. Ten czas już bezpowrotnie minął. Może być natomiast w miarę korzystny kredyt hipoteczny, gotówkowy czy samochodowy w naszej sytuacji materialnej.
Może być na jak najkorzystniejszych dla nas warunkach, ale każdy kredyt ma to do siebie, że należy go nie tylko spłacić, ale i bank musi na tej transakcji zarobić.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij