Zmiany w obowiązkowych przeglądach rejestracyjnych

( 1 Głos )
 
Utworzono: wtorek, 05, marzec 2013 02:56
Zmiany w obowiązkowych przeglądach rejestracyjnych

Do końca tego roku specjalnie utworzona w Ministerstwie Transportu grupa ma opracować plan zmian w przepisach o obowiązkowych przeglądach rejestracyjnych. Wygląda na to, że nowe restrykcyjne zasady wyeliminują z dróg stare samochody.

Przegląd rejestracyjny jest obowiązkowym badaniem technicznych dla większości pojazdów. Obowiązek ten nie obejmuje tylko samochodów oraz motocykli zabytkowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 750 kg. Wstępny projekt nowelizacji przepisów o obowiązkowych badaniach zakłada między innymi umieszczania na szybie samochodu naklejki informującej o terminie przeglądu oraz zaostrzenie kar za jazdę bez niego. Podobnie jak ma się to obecnie w przypadku kar za brak OC, również tu kara zależeć ma od tego, jak długo samochód porusza się po drogach bez badania technicznego.

Ministerstwo chce również zająć się stacjami diagnostycznymi, a konkretnie przypatrzeć się sposobom przeprowadzania przez nie przeglądu. W Polsce średni wiek samochodów to 15 lat, a badania przechodzą prawie wszystkie auta. Ministerstwo chce wyeliminować przeglądy techniczne, które w praktyce najczęściej okazują się być tylko fikcją, co zresztą przyznają sami diagnostycy.

Kredyt Samochodowy w Raiffeisen Polbank - SPRAWDŹ TERAZ!

Zaostrzenie zasad przeprowadzania przeglądów rejestracyjnych może doprowadzić do tego, że stare używane samochody znikną z polskich dróg, a te, niestety, stanowią u nas większość. Nowelizacja przepisów to wynik zaleceń Unii Europejskiej, która chce zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w krajach Unii.

W Polsce liczba wypadków drogowych systematycznie spada, jednak wciąż znajdujemy się w czołówce rankingów ofiar śmiertelnych na drogach w porównaniu do innych krajów Unii. Na ile jest to jednak wynik niesprawnych aut, a na ile stanu dróg czy braku umiejętności kierowców – trudno to określić.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Czy można uzyskać kredyt na zakup samochodu z zagranicy?

Tak.

Taki kredyt mają w swoich ofertach np. Santander Consumer Bank, Getin Bank czy też Alior Bank. Nie znam jednak dokładnych procedur przyznania kredytu na takie auto. Wymagana jest na pewno wycena aut, dla ustalenia jego wartości rynkowej w celu wyliczenia wymaganej kwoty kredytu.

Jakie dokumenty są wymagane przy podpisywaniu umowy kredytowej?

Do podpisania umowy o kredyt samochodowy potrzebne są:

  • dowód osobisty,
  • umowa kupna/sprzedaży pojazdu bądź faktura,
  • dokumenty potwierdzające uzyskiwanie stałych dochodów.

Artykuły powiązane

Gdzie kupić samochód używany?

Zakup samochodu używanego nie jest łatwą rzeczą. Gdy zaczniesz przeglądać ogłoszenia motoryzacyjne szybko przekonasz się, że nawet 15-20-letnie auta po trzech wypadkach to tzw. "nówki-sztuki" w doskonałym stanie. Gdzie i jak najbezpieczniej kupić samochód z tzw. "drugiej ręki"?

Coraz trudniej o kredyty samochodowe dla firm

Współpraca na linii bank - przedsiębiorca nie wygląda najlepiej. Wystarczy tylko powiedzieć, że firmy nie mając wsparcia finansowego po prostu bankrutują. Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku zbankrutowało już 180 firm.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij