Zmiany w obowiązkowych przeglądach rejestracyjnych

( 1 Głos )
 
Utworzono: wtorek, 05, marzec 2013 02:56
Zmiany w obowiązkowych przeglądach rejestracyjnych

Do końca tego roku specjalnie utworzona w Ministerstwie Transportu grupa ma opracować plan zmian w przepisach o obowiązkowych przeglądach rejestracyjnych. Wygląda na to, że nowe restrykcyjne zasady wyeliminują z dróg stare samochody.

Przegląd rejestracyjny jest obowiązkowym badaniem technicznych dla większości pojazdów. Obowiązek ten nie obejmuje tylko samochodów oraz motocykli zabytkowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 750 kg. Wstępny projekt nowelizacji przepisów o obowiązkowych badaniach zakłada między innymi umieszczania na szybie samochodu naklejki informującej o terminie przeglądu oraz zaostrzenie kar za jazdę bez niego. Podobnie jak ma się to obecnie w przypadku kar za brak OC, również tu kara zależeć ma od tego, jak długo samochód porusza się po drogach bez badania technicznego.

Ministerstwo chce również zająć się stacjami diagnostycznymi, a konkretnie przypatrzeć się sposobom przeprowadzania przez nie przeglądu. W Polsce średni wiek samochodów to 15 lat, a badania przechodzą prawie wszystkie auta. Ministerstwo chce wyeliminować przeglądy techniczne, które w praktyce najczęściej okazują się być tylko fikcją, co zresztą przyznają sami diagnostycy.

Kredyt Samochodowy w Raiffeisen Polbank - SPRAWDŹ TERAZ!

Zaostrzenie zasad przeprowadzania przeglądów rejestracyjnych może doprowadzić do tego, że stare używane samochody znikną z polskich dróg, a te, niestety, stanowią u nas większość. Nowelizacja przepisów to wynik zaleceń Unii Europejskiej, która chce zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w krajach Unii.

W Polsce liczba wypadków drogowych systematycznie spada, jednak wciąż znajdujemy się w czołówce rankingów ofiar śmiertelnych na drogach w porównaniu do innych krajów Unii. Na ile jest to jednak wynik niesprawnych aut, a na ile stanu dróg czy braku umiejętności kierowców – trudno to określić.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij