Punkty karne - zmiany w 2013

( 1 Głos )
 
Utworzono: czwartek, 21, luty 2013 03:34
Punkty karne - zmiany w 2013

Od 19 stycznia br. obowiązują nowe zasady naliczania i likwidacji punktów karnych. Będzie trudniej, więc sprawdź, co musisz wiedzieć.

Podstawowa zmiana polega na tym, że według nowych przepisów kierowca podczas jednej kontroli drogowej będzie mógł otrzymać maksymalnie do 10 punktów karnych, niezależnie od tego, ile wykroczeń popełnił.

Jeśli w ciągu roku zdobędzie 24 punkty karne, to nie traci, jak było to poprzednio, prawa jazdy. Zostaje natomiast skierowany na kurs reedukacyjny oraz badania psychologiczne. Kurs należy odbyć w ciągu miesiąca od otrzymania skierowania i zapłacić za niego "z własnej kieszeni" 500 zł. Co więcej – kurs taki będzie trwał około 5 dni, co w większości przypadków będzie pewnie wiązało się z koniecznym urlopem w pracy. Jeśli w ciągu 5 lat od zakończenia kursu kierowca ponownie zgromadzi 24 punkty karne, straci prawo jazdy. Aby znowu jeździć autem, kierowca będzie musiał ponownie odbywać kurs i zdawać na prawo jazdy.

Nowelizacja ustawy znosi również kursy likwidujące 6 punktów karnych. Nie będzie zatem już możliwości sobie ich zredukowania.

W przypadku kierowców, którzy dopiero uzyskali prawo jazdy, ustawa wprowadza okres próbny. W przypadku prawa jazdy kategorii B trwa on 2 lata liczonego od momentu wydania dokumentu prawa jazdy. W okresie tym, między 4 a 8 miesiącem, młody kierowca ma obowiązek odbycia kursu dokształcającego oraz szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Ponadto w ciągu pierwszych 8 miesięcy okresu próbnego ma on obowiązek oznakowania samochodu, który prowadzi charakterystyczną nalepką z klonowym liściem, umieszczoną z przodu oraz z tyłu samochodu.

Kredyt samochodowy w mBanku - Sprawdź ofertę

Czy nowe zasady zmniejszą liczbę wykroczeń popełnianych przez kierowców, a co za tym idzie zwiększą bezpieczeństwo na drodze? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod artykułem.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Czy można uzyskać kredyt na zakup samochodu z zagranicy?

Tak.

Taki kredyt mają w swoich ofertach np. Santander Consumer Bank, Getin Bank czy też Alior Bank. Nie znam jednak dokładnych procedur przyznania kredytu na takie auto. Wymagana jest na pewno wycena aut, dla ustalenia jego wartości rynkowej w celu wyliczenia wymaganej kwoty kredytu.

Jakie dokumenty są wymagane przy podpisywaniu umowy kredytowej?

Do podpisania umowy o kredyt samochodowy potrzebne są:

  • dowód osobisty,
  • umowa kupna/sprzedaży pojazdu bądź faktura,
  • dokumenty potwierdzające uzyskiwanie stałych dochodów.

Artykuły powiązane

Dla starających się o auto kredyt

Wakacje, letnie wyjazdy, urlopy - wszystko to sprawia, że coraz częściej myślimy o kupnie samochodu bądź jego zmianie na lepszy.

Co z samochodami Amber Gold?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyła 112 samochodów należących do firmy Amber Gold. Kto będzie nimi dysponował i co dalej z tymi samochodami?

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij