Prawo jazdy do wymiany

( 1 Głos )
 
Utworzono: czwartek, 03, styczeń 2013 04:30
Prawo jazdy do wymiany

Od 19 stycznia 2013 roku obowiązywać zaczyna nowa ustawa o kierujących pojazdami. Wprowadza ona wiele zmian zarówno w zasadach przyznawania prawa jazdy, ale zmienią się również i dokumenty. Niestety, czeka nas kolejna ich wymiana.

Do 18 stycznia wydawane będą jeszcze dokumenty w starym wzorze, po tym dniu już tylko nowe - zgodne z treścią rozporządzenia.

Jak będzie wyglądało nowe prawo jazdy?

Nowy wzór przewiduje miejsce na dodatkowe kategorie motocyklowe i motorowerowe. Będzie również w innym kolorze. Kto będzie musiał wymienić prawo jazdy? Wszyscy, bowiem obowiązkowi wymiany podlegać będą wszyscy, którzy posiadają dokumenty wydane do 18 stycznia 2013 roku. Na szczęście na wymianę mamy dużo czasu. Rozporządzenie przewiduje, że następować ona będzie w terminie od 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. Nowe prawo jazdy będzie można jednak uzyskać w wyjątkowych sytuacjach - w przypadku upływu terminu, na jaki zostało wydane lub gdy kierowca będzie chciał zmienić dane w dokumencie: adres, nazwisko, nowe uprawnienia.

Dużym minusem rozporządzenia jest fakt, że znikną bezterminowe prawa jazdy. Nowe prawo jazdy będzie posiadało termin ważności, który w przypadku kategorii B maksymalnie będzie wynosił 15 lat. Okres ten może być krótszy, jeśli taka będzie decyzja wynikająca z orzeczenia lekarskiego. Osoba, która po raz pierwszy zrobi prawo jazdy kategorii B, otrzyma dokument na 2 lata, które będą okresem próbnym.


Kredyt motoryzacyjny w Deutsche Bank


Oprócz zwykłego prawa jazdy, w Polsce można posługiwać się innymi dokumentami pozwalającymi na kierowanie pojazdem. Należą do nich między innymi: międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce, pozwolenia wojskowe czy dokumenty wydane poza granicami Polski. Kierowca może posiadać jedno prawo jazdy. Wyjątek od tego stanowią przedstawiciele dyplomatycznych urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych.

Komentarze  

0 #2 Gość 2013-01-04 10:11
Plus, ze pierwsze prawko będzie na dwa lata, może to pomoże przypilnować młodych szalejących
Cytować
0 #1 Gość 2013-01-04 10:09
Kolejna wymiana? Wyłudzanie kolejnych pieniędzy i durna papierkowa robota
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Czy mogę złożyć wniosek kredytowy, jeśli nie znam numeru VIN?

Numer VIN można podać po podjęciu decyzji kredytowej.

Jakie są sposoby spłaty kredytu?

Raty kredytu pobierane są przez bank  automatycznie. Należy więc pamiętać, aby w danym terminie, ustalonym z bankiem zapewnić środki na rachunku przeznaczonym do spłaty kredytu.

Można wybrać jeden z dwóch sposobów spłaty rat kredytu:

  • równe raty w całym okresie kredytowania,
  • raty malejące wraz z upływem okresu kredytowania.

Artykuły powiązane

Samochód na osiemnastkę

Wśród młodzieży obecnie panuje moda na jak najszybsze zrobienie prawa jazdy. Kiedy już młody takowe otrzyma, co dalej? Rodzice niechętnie pożyczają dzieciom swój samochód, więc przydałby się nowy.

Kolejne 5 zasad wybierania kredytu samochodowego

Własny samochód to marzenie niejednego kierowcy. Zważywszy na to, że Polacy nie należą do narodu oszczędnego, często jedynym sposobem, by spełnić takie marzenie, jest skorzystanie z kredytu samochodowego. Oto 5 zasad, które powinniśmy znać, wybierając kredyt dla siebie.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij