Prawo jazdy do wymiany

( 1 Głos )
 
Utworzono: czwartek, 03, styczeń 2013 04:30
Prawo jazdy do wymiany

Od 19 stycznia 2013 roku obowiązywać zaczyna nowa ustawa o kierujących pojazdami. Wprowadza ona wiele zmian zarówno w zasadach przyznawania prawa jazdy, ale zmienią się również i dokumenty. Niestety, czeka nas kolejna ich wymiana.

Do 18 stycznia wydawane będą jeszcze dokumenty w starym wzorze, po tym dniu już tylko nowe - zgodne z treścią rozporządzenia.

Jak będzie wyglądało nowe prawo jazdy?

Nowy wzór przewiduje miejsce na dodatkowe kategorie motocyklowe i motorowerowe. Będzie również w innym kolorze. Kto będzie musiał wymienić prawo jazdy? Wszyscy, bowiem obowiązkowi wymiany podlegać będą wszyscy, którzy posiadają dokumenty wydane do 18 stycznia 2013 roku. Na szczęście na wymianę mamy dużo czasu. Rozporządzenie przewiduje, że następować ona będzie w terminie od 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. Nowe prawo jazdy będzie można jednak uzyskać w wyjątkowych sytuacjach - w przypadku upływu terminu, na jaki zostało wydane lub gdy kierowca będzie chciał zmienić dane w dokumencie: adres, nazwisko, nowe uprawnienia.

Dużym minusem rozporządzenia jest fakt, że znikną bezterminowe prawa jazdy. Nowe prawo jazdy będzie posiadało termin ważności, który w przypadku kategorii B maksymalnie będzie wynosił 15 lat. Okres ten może być krótszy, jeśli taka będzie decyzja wynikająca z orzeczenia lekarskiego. Osoba, która po raz pierwszy zrobi prawo jazdy kategorii B, otrzyma dokument na 2 lata, które będą okresem próbnym.


Kredyt motoryzacyjny w Deutsche Bank


Oprócz zwykłego prawa jazdy, w Polsce można posługiwać się innymi dokumentami pozwalającymi na kierowanie pojazdem. Należą do nich między innymi: międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce, pozwolenia wojskowe czy dokumenty wydane poza granicami Polski. Kierowca może posiadać jedno prawo jazdy. Wyjątek od tego stanowią przedstawiciele dyplomatycznych urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych.

Komentarze  

0 #2 Gość 2013-01-04 10:11
Plus, ze pierwsze prawko będzie na dwa lata, może to pomoże przypilnować młodych szalejących
Cytować
0 #1 Gość 2013-01-04 10:09
Kolejna wymiana? Wyłudzanie kolejnych pieniędzy i durna papierkowa robota
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu samochodowego?

Tak, wcześniejsza spłata kredytu samochodowego jest możliwa.

Ponadto większość działających w Polsce banków nie pobiera prowizji z tytułu przedterminowej spłaty kredytu samochodowego.

Czy można uzyskać kredyt na zakup samochodu z zagranicy?

Tak.

Taki kredyt mają w swoich ofertach np. Santander Consumer Bank, Getin Bank czy też Alior Bank. Nie znam jednak dokładnych procedur przyznania kredytu na takie auto. Wymagana jest na pewno wycena aut, dla ustalenia jego wartości rynkowej w celu wyliczenia wymaganej kwoty kredytu.

Artykuły powiązane

Zmiany w obowiązkowych przeglądach rejestracyjnych

Do końca tego roku specjalnie utworzona w Ministerstwie Transportu grupa ma opracować plan zmian w przepisach o obowiązkowych przeglądach rejestracyjnych. Wygląda na to, że nowe restrykcyjne zasady wyeliminują z dróg stare samochody.

Kredyt na samochód

Samochód do niedawna był dobrem luksusowym. Od kilku lat  jest on jednak powszechnym środkiem lokomocji. Ceny średniej klasy samochodów dostępne są dla większości konsumentów.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij