Opony zimowe. Fakty i mity

( 1 Głos )
 
Utworzono: poniedziałek, 07, styczeń 2013 12:22
Opony zimowe. Fakty i mity

Jak podają wyniki ankiet, aż 95% kierowców zmienia opony z letnich na zimowe. Jednak jeszcze do niedawna debatowano nad ustawą o obowiązkowym stosowaniu przez kierowców opon zimowych w okresie od 1 listopada do 15 marca.

Mandat za brak takich opon wyniósłby aż 500 zł. Ustawa, o której początkowo mówiono, że miałaby wejść w życie z końcem 2012 roku, jak na razie nie przeszła, a nawet odsunięto ją na dalszy plan. W dużej mierze bowiem dlatego, że rodziła wiele wątpliwości. Chociażby ze względu na wybrane terminy, które ze względu na nieprzewidywalną pogodę w Polsce, mogłyby okazać się w dużej mierze nieadekwatne. Ponadto rodziła się wątpliwość, czy aby ustawa taka jest potrzebna, skoro większość polskich kierowców i tak dostosowuje swoje opony do prognoz pogodowych.

Opony zimowe produkowane są po to, aby działały w temperaturze poniżej 7°C. Dzięki elastycznej mieszance gumowej i bieżnikowi z dużą liczbą nacięć opony zimowe charakteryzują się lepszą przyczepnością do podłoża. Mieszanki, z których robione są gumy do "zimówek" pozostaje miękka nawet w bardzo niskich temperaturach dzięki opony czemu zachowują bardzo dobre właściwości, które ułatwiają poruszanie się na powierzchni jezdni.

MultiBank - Kredyt Automoto + Pakiet MultiBezpieczny

Trudno podać bliżej określone terminy, kiedy powinniśmy zmieniać opony na zimowe, a następnie, kiedy na wiosnę je ściągać. Wszystko zależy od warunków pogodowych. Producenci opon podają temperaturę 7 stopni Celsjusza jako taki próg dla opon zimowych. Jeśli temperatura spadnie poniżej tego progu, możemy już jeździć na zimowych. Nie każdy się jednak z tą opinią zgadza.

Od 1 listopada 2012 roku na oponach zimowych możemy znaleźć nowe etykiety, które narzuciła nam Unia Europejska. Informują one nie tylko o rozmiarze, przeznaczeniu i dacie produkcji opony, ale również podają parametry, które wpływają bezpieczeństwo i oszczędność energii. Dodano więc dodatkowe naklejki, mówiące o oporze toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomie zewnętrznego hałasu toczenia.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij