Opony zimowe. Fakty i mity

( 1 Głos )
 
Utworzono: poniedziałek, 07, styczeń 2013 12:22
Opony zimowe. Fakty i mity

Jak podają wyniki ankiet, aż 95% kierowców zmienia opony z letnich na zimowe. Jednak jeszcze do niedawna debatowano nad ustawą o obowiązkowym stosowaniu przez kierowców opon zimowych w okresie od 1 listopada do 15 marca.

Mandat za brak takich opon wyniósłby aż 500 zł. Ustawa, o której początkowo mówiono, że miałaby wejść w życie z końcem 2012 roku, jak na razie nie przeszła, a nawet odsunięto ją na dalszy plan. W dużej mierze bowiem dlatego, że rodziła wiele wątpliwości. Chociażby ze względu na wybrane terminy, które ze względu na nieprzewidywalną pogodę w Polsce, mogłyby okazać się w dużej mierze nieadekwatne. Ponadto rodziła się wątpliwość, czy aby ustawa taka jest potrzebna, skoro większość polskich kierowców i tak dostosowuje swoje opony do prognoz pogodowych.

Opony zimowe produkowane są po to, aby działały w temperaturze poniżej 7°C. Dzięki elastycznej mieszance gumowej i bieżnikowi z dużą liczbą nacięć opony zimowe charakteryzują się lepszą przyczepnością do podłoża. Mieszanki, z których robione są gumy do "zimówek" pozostaje miękka nawet w bardzo niskich temperaturach dzięki opony czemu zachowują bardzo dobre właściwości, które ułatwiają poruszanie się na powierzchni jezdni.

MultiBank - Kredyt Automoto + Pakiet MultiBezpieczny

Trudno podać bliżej określone terminy, kiedy powinniśmy zmieniać opony na zimowe, a następnie, kiedy na wiosnę je ściągać. Wszystko zależy od warunków pogodowych. Producenci opon podają temperaturę 7 stopni Celsjusza jako taki próg dla opon zimowych. Jeśli temperatura spadnie poniżej tego progu, możemy już jeździć na zimowych. Nie każdy się jednak z tą opinią zgadza.

Od 1 listopada 2012 roku na oponach zimowych możemy znaleźć nowe etykiety, które narzuciła nam Unia Europejska. Informują one nie tylko o rozmiarze, przeznaczeniu i dacie produkcji opony, ale również podają parametry, które wpływają bezpieczeństwo i oszczędność energii. Dodano więc dodatkowe naklejki, mówiące o oporze toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomie zewnętrznego hałasu toczenia.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu samochodowego?

Tak, wcześniejsza spłata kredytu samochodowego jest możliwa.

Ponadto większość działających w Polsce banków nie pobiera prowizji z tytułu przedterminowej spłaty kredytu samochodowego.

Czy mogę złożyć wniosek kredytowy, jeśli nie znam numeru VIN?

Numer VIN można podać po podjęciu decyzji kredytowej.

Artykuły powiązane

Ubezpieczenie auta na kredyt

Już wiadomo, że rynek sprzedaży samochodów przeżywa kryzys. W stosunku do roku ubiegłego sprzedaliśmy o około 10 procent mniej niż w okresie analogicznym roku ubiegłego. Z pewnością jakąś tam przyczyna jest także fakt, że teraz kredyty samochodowe też są coraz droższe. Czy w związku z tym istnieją jeszcze w miarę tanie kredyty samochodowe?

Kredyt samochodowy bez BIK - mit i mrzonka?

Kredyt samochodowy bez BIK oznacza, że możemy starać się o kredyt na zakup auta bez sprawdzania naszej historii kredytowej. Biuro to istnieje od 2001 roku - wówczas wpłynęła pierwsza sprawa dotycząca historii kredytowej klienta.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij