Leasing zwrotny samochodu

( 1 Głos )
 
Utworzono: poniedziałek, 10, grudzień 2012 22:12
Leasing zwrotny samochodu

Leasing zwrotny może być ciekawym i korzystnym rozwiązaniem dla firmy, która akurat znalazła się w trudnej sytuacji finansowej bądź po prostu - potrzebuje pieniędzy na dalszy rozwój.

Leasing zwrotny, który dotyczyć może oczywiście nie tylko aut, ale również maszyn czy nieruchomości skutkuje pozytywnym efektem dla sprawozdań finansowych. Dlatego też wśród dużych giełdowych firm jest popularny, często ratuje bowiem wyniki finansowe firmy.

Na czym polega leasing zwrotny?

Jego istotą jest środek trwały, który do tej pory należał do leasingobiorcy. W przypadku samochodu leasingodawca wykupuje go od leasingobiorcy a następnie oddaje mu ją na podstawie sporządzonej przez nich umowy leasingu. Kiedy umowa ta wygaśnie były właściciel może ponownie stać się właścicielem samochodu. To odsprzedanie samochodu odbywa się z równoczesnym zawarciem umowy o możliwość dalszego korzystania z przedmiotu, właśnie w formie usługi leasingu.

Popularność leasingu zwrotnego można wiązać zatem z zaostrzoną polityką kredytową banków. Poprawienie sytuacji finansowej firmy może bowiem istotnie wpłynąć na decyzję banku o przyznaniu firmie kredytu czy długoterminowej pożyczki. Oczywiście nie zawsze tak jest, wszystko zależy bowiem od sytuacji firmy. Po pierwsze leasing zwrotny jest transakcją wysokiego ryzyka, a uzyskanie go, podobnie jak kredytu dla firmy, może być wręcz niewykonalne.

Firmy o niskiej zdolności kredytowej mogą mieć tak samo trudno z uzyskaniem kredytu, jak i leasingu zwrotnego. Ponadto w czasach kryzysu czy spowolnienia gospodarczego firmy leasingowe będą zachowywały się jak banki - przed decyzją o leasingu podobnie skontrolują firmę, zwłaszcza taką, której grozi upadek.

Leasing ten bywa też niekorzystny ze względów podatkowych. Z prostego względu - firma najpierw sprzedaje samochody, przez co uzyskuje dochód, od którego z kolei musi odprowadzić podatek.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Jaką maksymalną kwotę kredytu na auto można uzyskać?

Maksymalna kwota kredytu na samochód zależy od decyzji banku. Są to kwoty w granicach 120 000 - 200 000 zł (więcej przy odpowiednio zwiększonych zabezpieczeniach i udokumentowaniu dochodów).

Czy można uzyskać kredyt na zakup samochodu używanego?

Oczywiście.

Banki dzielą oferty na zakup auta nowego i używanego. Kredyty na zakup aut używanych mają zwykle wyższe oprocentowanie i wyższe koszty prowizji (oprocentowanie kredytu zależy od: okresu kredytowania, wieku pojazdu, wysokości wkładu własnego oraz formy zabezpieczenia spłaty kredytu).

Najczęściej banki ograniczają wiek auta, tak by maksymalny okres kredytu + wiek samochodu nie przekraczały np. 10 lat. W przypadku aut używanych bank wymaga dokonania wyceny auta.

Artykuły powiązane

Kredyt - co powinno decydować o jego wyborze?

Kredyt na samochód oferuje prawie każdy bank. Jeden reklamuje swój produkt jako najtańszy, inny proponuje sfinansowanie kosztów ubezpieczeń, jeszcze inny przedstawia specjalną ofertę na zakup auta za granicą. W gąszczu ofert można się szybko zgubić. Jakie czynniki mają realny wpływ na spłacany przez nas kredyt?

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Zabezpieczeniem kredytu na samochód najczęściej są: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie całkowite, częściowe lub warunkowe bądź też depozyt karty pojazdu. Kwestie zabezpieczenia możemy negocjować z bankiem. Która z tych form będzie dla nas najkorzystniejsza?

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij