Pod koniec listopada e-myto do poprawki

( 0 Głosów )
 
Utworzono: poniedziałek, 19, listopad 2012 08:38
Pod koniec listopada e-myto do poprawki przewożnik e-myto opłaty drogowe e-myto

Skargi firm przewozowych na e-myto w końcu zostaną wysłuchane. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej poinformowało, że pod koniec listopada przedstawi swoje ustalenia w kwestii koniecznych zmian w elektronicznym systemie poboru opłat drogowych.

Do wprowadzenia e-myta zobowiązała Polskę Unia Europejska. E-myto to elektroniczne systemy poboru opłat drogowych, za pomocą których pobierane jest myto za przejazd drogami płatnymi. W Polsce e-myto wprowadzono w lipcu 2011 roku. Zastąpiło ono dotychczasowy system winietowy, w odróżnieniu od którego uzależniał wysokość opłaty od przejechanych kilometrów liczonych specjalnym urządzeniem, przymocowanym do przedniej szyby samochodu.

E-myto obowiązkowo płacą samochody ciężarowe, autobusy oraz samochody osobowe z przyczepą, jeśli przekraczają 3,5t. System ten miał nas zbliżyć do europejskich standardów. Tymczasem system szwankuje - według przewoźników system karze za przewinienia, których faktycznie nie było. Kierowcy skarżą się również na przepisy prawne, które utrudniają rejestrację w systemie oraz wysokość kar.

Szybki kredyt samochodowy w Crédit Agricole - pojazdy nowe


Na chwilę obecną e-myto działa na 1,9 tys. km dróg w Polsce. Przez ponad rok system zarobił ponad 1 mld zł. Systemu broni Wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz, podkreślając, że wpływy do budżetu wciąż się zwiększają i niedługo zwróci się koszt jego wdrożenia. Ministerstwo przymierza się również do wprowadzenia elektronicznego systemu płatności na wszystkich polskich autostradach. W tym kierunku rozpoczęto już rozmowy z koncesjonariuszami. Dzięki temu mamy uniknąć stania w kolejkach do bramek. Auta osobowe wyposażone w urządzenie kontrolujące nie będą musiały się zatrzymywać na bramkach, opłata będzie zaś pobierana ze specjalnie do tego celu utworzonego konta kierowcy. System działa w ten sposób już od kilku lat m.in. w Hiszpanii i Francji.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij