Zabezpieczenie kredytu samochodowego

( 1 Głos )
 
Utworzono: czwartek, 30, sierpień 2012 08:10
Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Zabezpieczeniem kredytu na samochód najczęściej są: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie całkowite, częściowe lub warunkowe bądź też depozyt karty pojazdu. Kwestie zabezpieczenia możemy negocjować z bankiem. Która z tych form będzie dla nas najkorzystniejsza?

Celem zastawu rejestrowego jest zabezpieczenie danej wierzytelności. Zabezpieczeniem zobowiązania są w tym wypadku poszczególne składniki majątku. Powodują one, że warunki udzielanych kredytów czy pożyczek mogą być bardzo atrakcyjne. Zastaw rejestrowy jest często wykorzystywany jako zabezpieczenie kredytu na auto. Wówczas zabezpieczeniem takiego kredytu jest sam pojazd, co powoduje, że kredyt samochodowy może oferować dosyć atrakcyjne oprocentowanie, bardziej atrakcyjne niż np. kredyt konsumpcyjny. Ustanowienie zastawu na pojeździe mechanicznym odnotowywane jest w jego dowodzie rejestracyjnym, a bank żąda również cesji na siebie praw z polisy autocasco.

Ustanowienie zastawu rejestrowego wiąże się również z innymi konsekwencjami, w tym finansowymi. Jeżeli zechcemy sprzedać kupione auto na raty, to musi się na to zgodzić bank, a my poniesiemy dodatkowe koszty. Za zmiany w rejestrze zapłacimy 100 złotych, za wpis do rejestru 200 złotych, a także  50 złotych za wykreślenie z zastawu. Zastaw rejestrowy został wprowadzony w 1998 r. na mocy ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. z 1996 r., nr 149, poz. 703).

Jednakże zastaw rejestrowy to jednak nie jedyny sposób na zabezpieczenie kredytowanego auta. Możemy z bankiem negocjować inne formy zabezpieczenia kredytu samochodowego. Należą do nich m.in. przewłaszczenie całkowite, częściowe lub warunkowe oraz depozyt karty pojazdu.

W przypadku pełnego bądź częściowego przewłaszczenie, wszelkie warunki tego typu zabezpieczenia odbywają się bez sądu, w samym w banku oraz wydziale komunikacji.

Najprostszym jednak sposobem na zabezpieczenie kredytu na auto jest złożenie w depozyt bankowy karty pojazdu. Nie będzie ona nam potrzebna, z wyjątkiem sytuacji, gdy mamy zamiar sprzedać auto przed spłatą kredytu samochodowego. Wówczas, jeżeli bank będzie posiadał kartę pojazdu, nie będziemy mogli tego zrobić. Kartę pojazdu bank zwraca po rozliczeniu się z nim kredytobiorcy. Poza tym jest to procedura całkowicie bezpłatna i bardzo prosta. Wszystko jednak zależy od banku w którym bierzemy kredyt.

Pamiętajmy, że zabezpieczenie pojazdu potrzebne jest tylko przy zaciąganiu kredytu samochodowego. W przypadku np. pożyczki czy kredytu gotówkowego żadnych zabezpieczeń nie są wymagane, co może jednak skutkować większym nakładem finansowym na te zobowiązania.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Od czego zależą rata i oprocentowanie kredytu samochodowego?

Wysokość raty i oprocentowania kredytu samochodowego zależą od kilku czynników. Należą do nich:

  • wiek pojazdu, 
  • formy zabezpieczenia spłaty kredytu,
  • wysokość wkładu własnego,
  • okresu kredytowania.

Czy można zawiesić spłatę rat kredytu samochodowego?

Nie spotkałem się z takimi ofertami.

Artykuły powiązane

Kupujemy auto używane

Kupno używanego auta to niełatwa sprawa, nawet dla kogoś, kto zna się na samochodach. Często bowiem zdarza, że zostaliśmy oszukani, a auto to po prostu odpicowany złom.

Umowa leasingowa. Na co zwrócić uwagę?

Leasing samochodu to popularny sposób na jego sfinansowanie. Jednak istotna różnica między kredytem samochodowym a leasingiem polega na tym, że w przypadku leasingu nie nabywamy auta na własność. Na czym polega umowa leasingu i dla kogo leasing samochodu będzie korzystny?

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij