Zabezpieczenie kredytu samochodowego

( 1 Głos )
 
Utworzono: czwartek, 30, sierpień 2012 08:10
Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Zabezpieczeniem kredytu na samochód najczęściej są: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie całkowite, częściowe lub warunkowe bądź też depozyt karty pojazdu. Kwestie zabezpieczenia możemy negocjować z bankiem. Która z tych form będzie dla nas najkorzystniejsza?

Celem zastawu rejestrowego jest zabezpieczenie danej wierzytelności. Zabezpieczeniem zobowiązania są w tym wypadku poszczególne składniki majątku. Powodują one, że warunki udzielanych kredytów czy pożyczek mogą być bardzo atrakcyjne. Zastaw rejestrowy jest często wykorzystywany jako zabezpieczenie kredytu na auto. Wówczas zabezpieczeniem takiego kredytu jest sam pojazd, co powoduje, że kredyt samochodowy może oferować dosyć atrakcyjne oprocentowanie, bardziej atrakcyjne niż np. kredyt konsumpcyjny. Ustanowienie zastawu na pojeździe mechanicznym odnotowywane jest w jego dowodzie rejestracyjnym, a bank żąda również cesji na siebie praw z polisy autocasco.

Ustanowienie zastawu rejestrowego wiąże się również z innymi konsekwencjami, w tym finansowymi. Jeżeli zechcemy sprzedać kupione auto na raty, to musi się na to zgodzić bank, a my poniesiemy dodatkowe koszty. Za zmiany w rejestrze zapłacimy 100 złotych, za wpis do rejestru 200 złotych, a także  50 złotych za wykreślenie z zastawu. Zastaw rejestrowy został wprowadzony w 1998 r. na mocy ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. z 1996 r., nr 149, poz. 703).

Jednakże zastaw rejestrowy to jednak nie jedyny sposób na zabezpieczenie kredytowanego auta. Możemy z bankiem negocjować inne formy zabezpieczenia kredytu samochodowego. Należą do nich m.in. przewłaszczenie całkowite, częściowe lub warunkowe oraz depozyt karty pojazdu.

W przypadku pełnego bądź częściowego przewłaszczenie, wszelkie warunki tego typu zabezpieczenia odbywają się bez sądu, w samym w banku oraz wydziale komunikacji.

Najprostszym jednak sposobem na zabezpieczenie kredytu na auto jest złożenie w depozyt bankowy karty pojazdu. Nie będzie ona nam potrzebna, z wyjątkiem sytuacji, gdy mamy zamiar sprzedać auto przed spłatą kredytu samochodowego. Wówczas, jeżeli bank będzie posiadał kartę pojazdu, nie będziemy mogli tego zrobić. Kartę pojazdu bank zwraca po rozliczeniu się z nim kredytobiorcy. Poza tym jest to procedura całkowicie bezpłatna i bardzo prosta. Wszystko jednak zależy od banku w którym bierzemy kredyt.

Pamiętajmy, że zabezpieczenie pojazdu potrzebne jest tylko przy zaciąganiu kredytu samochodowego. W przypadku np. pożyczki czy kredytu gotówkowego żadnych zabezpieczeń nie są wymagane, co może jednak skutkować większym nakładem finansowym na te zobowiązania.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Porady powiązane

Jak długo trwa okres spłaty kredytu samochodowego?

Okres spłaty kredytu samochodowego zależy od oferty banku. Maksymalny okres może się wahać od 96 do 120 miesięcy.

Czy można uzyskać kredyt na zakup samochodu używanego?

Oczywiście.

Banki dzielą oferty na zakup auta nowego i używanego. Kredyty na zakup aut używanych mają zwykle wyższe oprocentowanie i wyższe koszty prowizji (oprocentowanie kredytu zależy od: okresu kredytowania, wieku pojazdu, wysokości wkładu własnego oraz formy zabezpieczenia spłaty kredytu).

Najczęściej banki ograniczają wiek auta, tak by maksymalny okres kredytu + wiek samochodu nie przekraczały np. 10 lat. W przypadku aut używanych bank wymaga dokonania wyceny auta.

Artykuły powiązane

Czym jest kredyt balonowy?

Jeśli planujesz zakup nowego samochodu od dealera warto rozważyć zaciągnięcie kredytu balonowego. Czym on jest, kto go może zaciągnąć i czy jest opłacalny?

Kredyt na samochód

Samochód do niedawna był dobrem luksusowym. Od kilku lat  jest on jednak powszechnym środkiem lokomocji. Ceny średniej klasy samochodów dostępne są dla większości konsumentów.

Aby zapewnić największą wygodę w korzystaniu ze strony kredyt-samochodowy.org.pl wykorzystujemy pliki cookies. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

zamknij